Aktuálne

Pridané: 21. 02. 2018

Detská ortopédia v nových bezbariérových priestoroch

Žilina 21. február 2018 – Oddelenie pediatrickej ortopédie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline ošetruje pacientov v nových priestoroch. Príjmová, ordinačná a sonografická ambulancia sa presťahovali na prízemie detského pavilónu a poskytujú tak pacientom bezbariérový prístup v obnovených ordináciách. „Som veľmi rád, že sa podarilo presťahovať naše ambulancie do bezbariérových priestorov. Ošetrujeme pacientov na invalidných vozíkoch, deti v korzetoch, poúrazové stavy, deti po operáciách, pre ktoré je teraz omnoho jednoduchšie dostať sa na vyšetrenie. Poskytujeme tak kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť," priblížil primár detskej ortopédie FNsP Žilina Juraj Popluhár. Pôvodne sa ordinácie nachádzali v suteréne bez výťahu, príjmová a sonografická ambulancia boli spojené. Aktuálne sú všetky tri ambulancie vo vlastných priestoroch.

Pridané: 20. 02. 2018

Krajšie čakárne na onkológii

Žilina 20. február 2018 – Oddelenie klinickej a radiačnej onkológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline získalo grant na zakúpenie nových lavíc na sedenie. Prostredníctvom občianskeho združenia Onkocentrum Ametyst uspel v rámci Nadácie pre deti Slovenska projekt na zútulnenie čakární. „Venujeme sa dospelým pacientom so závažnou diagnózou, ktorí si prechádzajú ťažkou životnou skúškou. Snažíme sa preto vytvoriť na oddelení čo najlepšie podmienky, aby sme im pomohli zvládnuť náročnú liečbu. Prostredníctvom nášho občianskeho združenia sme tak požiadali o grant a podarilo sa nám získať tisíc eur na nákup nového sedenia do čakární, plus necelých dvesto eur sme dofinancovali z OZ," informovala primárka oddelenia klinickej a radiačnej onkológie žilinskej nemocnice a zároveň predsedníčka OZ Onkocentrum Ametyst Dagmar Sudeková.

Pridané: 15. 02. 2018

Unikátnu operáciu na Slovensku robia len v Žiline

Žilina 14. február 2018 – Primár oddelenia detskej ortopédie žilinskej nemocnice Juraj Popluhár dnes so svojím tímom zrealizoval jedinečnú operáciu zakrivenia chrbtice zapríčinenú ochorením medzistavcových platničiek, Morbus Scheuermann. Zvláštnosťou je raritný kombinovaný prístup, ktorý pri tomto ochorení operujú v jedinej nemocnici na Slovensku, a to v Žiline. „Ide o ochorenie platničiek v detskom veku, inak nazývané aj hyperkyfóza, ktoré postihuje väčšinou štíhlych a vysokých chlapcov a prejavuje sa patologickým zakrivením chrbtice, teda predklonom. Dnes sme práve dokončili operáciu mladého chlapca, cez hrudník sme uvoľnili štyri platničky, reklinovali sme stavce a následne moderným systémom zakrivenie vykorigovali zozadu," vysvetlil primár oddelenia detskej ortopédie FNsP Žilina. Obvykle operácia prebieha len zadným prístupom, no v zložitejších prípadoch vyžaduje stav kombináciu s predným prístupom, čím sa dosiahne omnoho lepšia korekcia. „Zakrivenie môže dosahovať značného stupňa, operovali sme napríklad aj chlapcov so 120-stupňovým zakrivením dopredu. Takéto ťažké stavy vyžadujú kombinované operačné výkony, v čom sme na Slovensku rarita, lebo ich v žilinskej nemocnici robíme ako jediní. Chodia k nám pacienti z celého Slovenska," dodal J. Popluhár.

Pridané: 12. 02. 2018

Pacientok na gynekológii pribúda, zvýšil sa počet operácií i pôrodov

Žilina 12. február 2018 – V porovnaní s rokom 2016 vzrástol vlani nielen počet pôrodov a narodených detí, ale žilinskú nemocnicu si vybrali pacientky aj na mnohé gynekologické operácie a zákroky. Primár oddelenia gynekológie a pôrodníctva FNsP Žilina Robert Ficek uviedol, že počet pacientok, ktoré na oddelení prijali, vzrástol medziročne o päť percent. „Oproti roku 2016 u nás stúpla i operatíva, a to viac ako o desať percent. Rozšírili sme spektrum laparoskopických operácií a tiež častých operácií poklesov panvového dna či úniku moču. Pacientkam sa snažíme maximálne vychádzať v ústrety a pomáhať im, preto sme zriadili aj poradňu pre tieto poruchy. Lekár si tu pacientky dôkladne vyšetrí, naplánuje operáciu a sú potom lepšie pripravené," informoval R. Ficek.

Pridané: 12. 02. 2018

ZRUŠENIE NÁVŠTEV

Z dôvodu zhoršenia epidemiologickej situácie (akútne respiračné ochorenia, chrípkové ochorenia) sú zakázané návštevy na lôžkových oddeleniach Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina od 7. februára 2018 do odvolania. Ospravedlňujeme sa za obmedzenia, v prípade závažných dôvodov pre výnimky prosíme návštevníkov, aby informovali vždy primára daného oddelenia. O obnovení návštev vás budeme informovať.
 
Ďakujeme za pochopenie.

Pridané: 06. 02. 2018

Nový RTG prístroj šetrnejší k pacientom

Žilina 5. február 2018 – Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline dnes predstavila nový RTG terapeutický prístroj na nenádorovú liečbu, ktorý využijú pacienti oddelenia klinickej a radiačnej onkológie. Pomôže pri liečbe ochorení pohybového aparátu – artrózy, zápalov kĺbov či šliach, pri kostných výrastkoch, rovnako pri zápalových ochoreniach kože, potných žliaz, chronických ekzémoch i psoriáze. Ako uviedol generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek, investíciu nemocnica financovala z kapitálových zdrojov ministerstva zdravotníctva vo výške 447-tisíc eur. „Mnohí pacienti, ktorí potrebovali tento typ liečby, boli nútení dochádzať do Ružomberka, čo v mnohých prípadoch, najmä u menej mobilných a starších pacientov, odrádzalo od liečby. Tým pádom viac trpeli a spoliehali sa len na ortopedické oddelenie, ktoré im nemohlo pomôcť tak účinne, ako pri takomto ožiarení," informoval I. Stalmašek. Podľa neho tak nemocnica pokračuje v zvyšovaní kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti. „Tento rok sme ministerstvo požiadali o ďalšie financie pre nemocnicu, veríme, že budeme úspešní, keďže žilinská nemocnica je jedna z najstarších a zároveň pred sebou tlačí modernizačný dlh, ktorý postupne znižujeme," dodal generálny riaditeľ FNsP Žilina.

Pridané: 23. 01. 2018

Nemocnica investuje do prístrojového vybavenia, zakúpila litotryptorovú zostavu

ŽILINA 22. januára 2018 – Urologické oddelenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline má nové zariadenie na rozbíjanie močových kameňov. „Doteraz sme mali starší prístroj, ktorému však skončila životnosť. Nový extrakorporálny litotryptor slúži na rozbíjanie kameňov neinvazívnou formou. Znamená to, že lekár nemusí urobiť pacientovi rez," uviedol primár urologického oddelenia Juraj Mikuláš.

Pridané: 11. 01. 2018

Nové ambulancie gastroenterológie a vynovené oddelenie liečebne dlhodobo chorých vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Žilina

ŽILINA, 10. január 2018 – V roku 2017 Nadácia KiaMotors Slovakia pokračovala v rekonštrukcii oddelení Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina. Prestavbou nevyužívanej časti gastroenterologického centra a dokončením rekonštrukcie oddelenia liečebne dlhodobo chorých pacientov sa opäť podarilo skvalitniť prostredie určené na poskytovanie zdravotných služieb pacientom. Celková suma určená na rekonštrukčné práce bola 127 900 eur.Oddelenie liečebne dlhodobo chorých okrem renovácie priestorov dostalo i materiálne vybavenie v podobe elektrických polohovateľnýchpostelí s príslušenstvom. Nadácia zakúpila 66 postelí v hodnote viac ako 109 400 eur. Podpora žilinskej nemocnice v roku 2017 tak presiahla 237 000 eur.

Pridané: 01. 01. 2018

Prvý novorodenec v žilinskej nemocnici prišiel na svet 70 minút po polnoci

ŽILINA 1. januára 2018 – Prvý novorodenec v roku 2018 sa vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline narodil 70 minút po polnoci spontánne. Sebestián vážil 2 920 gramov a meral 48 centimetrov. Chlapček je z Gbelian a s mamičkou sú v poriadku.
Posledným bábätkom narodeným v roku 2017 v žilinskej nemocnici je chlapec Bennett. Narodil sa trinásť minút pred 21. hodinou. Meral 51 centimetrov a vážil 3 930 gramov.

Pridané: 21. 12. 2017

Miestnosť na dojčenie poskytne matkám vyšší komfort

ŽILINA 21. decembra 2017 – Novorodenecké oddelenie žilinskej fakultnej nemocnice s poliklinikou má ako prvé miestnosť na dojčenie. Matka sa v nej môže v súkromí viac zdokonaľovať v dojčení bábätka za pomoci školeného personálu. „Drvivá väčšina matiek a zvlášť prvorodičiek má problém s odsávaním prebytočného mlieka. Naša edukácia v tomto smere spočívala vždy pri lôžku pacientky, teraz však máme miestnosť, v ktorej máme všetky potrebné pomôcky," uviedla vedúca sestra novorodeneckého oddelenia Amália Krkošková.
Strana: ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 ...
Strana 35 z 53
Počet návštev: 7060973
Dnes je 7. júl 2022, meniny má Oliver
intranet
© 2012 FNSP Žilina ▪ Všetky práva vyhradené ▪ Programming by: viadon.sk