Aktuálne

Žilinskí traumatológovia implantovali umelú náhradu koreňového kĺbu palca

Žilina 12. november 2019 – Oddelenie úrazovej chirurgie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina naďalej rozvíja a zvyšuje kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti zavádzaním nových typov operácií pre pacientov. Tím žilinskej traumatológie opätovne rozšíril portfólio výkonov a po prvýkrát úspešne zrealizoval implantáciu umelej náhrady 1. karpometakarpálneho (koreňového) kĺbu palca. Operačný výkon vykonáva na Slovensku len niekoľko špecializovaných pracovísk.

Pacienti s degeneratívnym ochorením koreňového kĺbu palca, ktoré je odborne nazývané rizartróza, pociťujú výrazné bolesti, obmedzenie hybnosti a v najťažších štádiách dokonca až deformáciu a zmenu konfigurácie celého palca. Vznik ochorenia môže byť často podmienený úrazom z minulosti. Podľa slov primára oddelenia úrazovej chirurgie žilinskej nemocnice Juraja Kaciana, operáciu tak vyžadujú stavy, ktoré sa zhoršia až do 2. - 3. stupňa závažnosti. „Najprv začíname konzervatívnou liečbou, pokiaľ sa však stav nezlepšuje a naopak sa objavujú väčšie problémy, dochádza k značnému obmedzeniu funkcie palca a teda aj celej ruky. V takomto prípade je nutné pristúpiť k operačnému zákroku. Naše oddelenie sa dlhodobo zameriava na starostlivosť o pacientov s úrazmi ruky a poúrazovými následkami, preto bolo naším cieľom zaviesť do portfólia výkonov aj tento druh liečby. Som rád, že sa to vďaka kolegom z oddelenia podarilo a  pacientom dokážeme pomôcť i takýmto spôsobom," priblížil J. Kacian.

Stav pred operáciou Stav po implantácii

Ako uviedla Daniela Pomajbová, lekárka žilinskej úrazovej chirurgie a operatér pri zákroku, implantát koreňového kĺbu palca pozostáva z troch častí rôznych veľkostí, ktoré lekár kombinuje individuálne vždy podľa pacienta. „Pre ľudí, ktorí nepracujú ťažko manuálne a majú vyšší vek, je vhodným riešením implantácia totálnej náhrady koreňového kĺbu palca, ktorú sme aj v tomto prípade úspešne zrealizovali," uviedla D. Pomajbová. Protéza je vyrobená z titánu potiahnutého hydroxyapatitovou vrstvou, vďaka ktorej dôjde k lepšiemu a pevnejšiemu prihojeniu. Po operácii čaká pacienta niekoľkotýždňová fixácia v ortéze a následne postupné rehabilitácie. Bežná záťaž je možná po troch mesiacoch.

Operačný tím žilinskej traumatológie pri novej operácii

Operáciu uskutočnil tím v zložení operatéra Daniely Pomajbovej, asistenta operatéra Ľuboša Baučeka, anestéziológa Mikuláša Moravčíka, sestier inštrumentáriek Martiny Brisudovej, Marcely Bunčovej a anestéziologickej sestry Renáty Frývaldovej.
Počet návštev: 3558626
Dnes je 22. január 2020, meniny má Zora
intranet
© 2012 FNSP Žilina ▪ Všetky práva vyhradené ▪ Programming by: viadon.sk