Aktuálne

Žilinská nemocnica bude mať urgent II. typu

Žilina 21. február 2019 – Vláda SR na svojom včerajšom zasadnutí schválila preradenie urgentného príjmu Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina do druhého typu. Zmena prinesie nové prístrojové a personálne vybavenie, výhodnejšie finančné ohodnotenie pre samotnú nemocnicu a predovšetkým lepšie možnosti pre zvýšenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti a rozvoj v rámci urgentnej medicíny. „Na tento krok sme sa dlhodobo pripravovali. Absolvovali sme mnoho rokovaní, keďže pôvodne sa so Žilinou v tejto sieti nepočítalo, no sme radi, že sme nakoniec dostali šancu a došlo k schváleniu zaradenia žilinskej nemocnice do siete urgentných príjmov II. typu," uviedol generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek s tým, že rozhodnutie znamená pre nemocnicu aj veľký záväzok do budúcnosti. „Čaká nás ešte veľa práce, aby sme dokázali všetko ustáť, ísť ďalej vpred a najmä, aby zmenu pocítil pacient i zdravotník pracujúci na tomto oddelení," zdôraznil I. Stalmašek.

Urgentný príjem v Žiline zaradili do II. typu

Žilinská nemocnica je najväčším poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v Žilinskom kraji a podiel pacientov, ktorým je poskytnutá neodkladná zdravotná starostlivosť, presahuje 80 % z celkového počtu. „Plánované výkony sa dajú do určitej miery prispôsobiť, no nedokážeme naplánovať počet pacientov, ktorí k nám prídu s akútnymi problémami a stanoviť na to nejaký obmedzený rozpočet, to sa proste nedá. Denne na urgentnom príjme a ústavných pohotovostných službách ošetríme v priemere 152 pacientov, čo nedosahuje žiadna iná nemocnica v okolí. Zaradenie do urgentov II. typu práve reálnejšie reaguje na tieto skutočné výkony a zdravotnú starostlivosť, ktorú už dnes síce v takomto rozsahu poskytujeme, no zatiaľ je pre nás značne stratová," vysvetlil generálny riaditeľ FNsP Žilina s tým, že vysoký počet pacientov vychádza zo spádovej oblasti, pričom významnú úlohu zohráva aj kľúčová poloha v rámci dopravnej oblasti. „Staráme sa o jeden z najväčších okresov – Žilinu, tiež Bytču, Kysucké Nové Mesto, v niektorých odbornostiach je to i Čadca a dokonca časť Považskej Bystrice. Spolu to predstavuje spád štvrť milióna obyvateľov," doplnil I. Stalmašek.

Moderný urgentný príjem vybudovali v žilinskej nemocnici ešte v roku 2011. Aktuálne spĺňa všetky opatrenia pre zaradenie do urgentného príjmu II. typu, nemocnica čaká na zazmluvnenie.
Počet návštev: 3688721
Dnes je 29. február 2020, meniny má Radomír
intranet
© 2012 FNSP Žilina ▪ Všetky práva vyhradené ▪ Programming by: viadon.sk