Aktuálne

Žilinská gastroenterológia realizuje novú diagnostickú metódu

Žilina 26. október 2021 – Oddelenie gastroenterológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline dočasne rozširuje spektrum vyšetrení o unikátnu diagnostickú a liečebnú metódu pri ochoreniach pankreasu a zažívacieho traktu. Endoskopická ultrasonografia umožňuje záchyt ochorení zažívacieho traktu vo včasnejšom štádiu a presnejšie stanovenie diagnózy, čím výrazne prispieva k zefektívneniu liečby.

V priebehu októbra sa v žilinskej nemocnici uskutočnili už dve odborné edukačné stretnutia, v rámci ktorých prebehli vyšetrenia prvých deviatich pacientov. Ako uviedol lekár ambulantného centra gastroenterológie FNsP Žilina Dušan Polák, cieľom je zlepšiť dostupnosť endoskopickej ultrasonografie ľuďom, ktorí ju potrebujú a skvalitniť tak ich zdravotnú starostlivosť. „Pacientov s ochoreniami pankreasu, ale aj iných orgánov zažívacieho traktu, neustále pribúda. Je to spôsobené moderným životným štýlom a taktiež starnutím populácie," priblížil gastroenterológ žilinskej nemocnice Dušan Polák, podľa ktorého je veľmi dôležité odhaliť problémy včas. „Napríklad rakovina pankreasu sa často zachytí až v pokročilejšom štádiu, kedy sa prejavujú komplikácie a nezriedka už metastázuje do iných orgánov. Diagnostika v neskorom štádiu nám razantne obmedzuje možnosti liečby, v lepšom prípade je ochorenie liečiteľné operačne, avšak mnohokrát je pokročilé a ostáva nám len paliatívna liečebná stratégia," zdôraznil D. Polák. 

Špeciálne gastroenterologické vyšetrenie pomáha odhaliť ochorenia vo včasnejšom štádiu

Endoskopickú ultrasonografiu realizuje v žilinskej nemocnici profesionálny tím lekárov a sestier ambulantného centra gastroenterológie FNsP Žilina za odbornej edukácie lekára z martinskej nemocnice, skúseného gastroenterológa Petra Uhríka. Vnútro tráviaceho traktu zobrazuje ultrazvuková sonda nachádzajúca sa na konci ohybnej endoskopickej trubice. „Zatiaľ máme prístroj vypožičaný, no veríme, že do budúcna sa nám ho podarí získať natrvalo. Vďaka tomuto vyšetreniu dokážeme ochorenie nielen lepšie a presnejšie vidieť, ale zároveň odobrať vzorku na histologické zhodnotenie. Je to unikátna metóda, ktorá je pre našich pacientov veľmi potrebná," dodal gastroenterológ D. Polák.

Počet návštev: 6250503
Dnes je 27. november 2021, meniny má Milan
intranet
© 2012 FNSP Žilina ▪ Všetky práva vyhradené ▪ Programming by: viadon.sk