Aktuálne

Vychovávame najviac rezidentov na Slovensku

Žilinská nemocnica sa naplno zaradila do aktuálneho rozšírenia rezidentského programu a do špecializačných odborov tohto typu štúdia prijala od októbra až 17 absolventov medicíny, najviac spomedzi všetkých slovenských nemocníc. Lekárov vychováva Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline nielen v odbornosti všeobecného lekárstva a pediatrie, ale po novom i v špecializačnom odbore oftalmológia, chirurgia, urológia, kardiológia, gynekológia a pôrodníctvo a anestéziológia a intenzívna medicína.

Špecializačné štúdium formou rezidentského programu realizuje nemocnica v Žiline od roku 2014, štúdium už ukončili tri všeobecné lekárky, šesť rezidentov v štúdiu ešte pokračuje. „V roku 2019 sme do rezidentského programu zapojili ďalších 17 mladých doktorov, čím sme sa stali lídrom v rámci Slovenska. Maximálne sme sa snažili, aby sme obsadili čo najviac miest a vytvorili priestor na výchovu lekárov, ktorí nám chýbajú najmä v strednej generácii," zdôraznil generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek. Podľa jeho slov sa zdravotníctvo dostáva do bodu, kedy nebude mať kto nahradiť vekovo starších lekárov, a to ako v nemocniciach, tak v ambulanciách. „Naším cieľom je vychovávať tím kvalitných zdravotníkov, ktorí ostanú pracovať pre pacientov v regióne. Snažíme sa čo najviac zlepšovať podmienky a prostredie v nemocnici, aby sme ich motivovali a  takýmto spôsobom aspoň čiastočne pomohli v generačnej výmene lekárov, aby sme sa nedostali do situácie, kedy nás nebude mať kto liečiť," dodal I. Stalmašek.
 
Rezidentské štúdium predstavuje podľa medicínskeho riaditeľa žilinskej nemocnice Igora Bízika špecializačné štúdium, v rámci ktorého lekár – rezident pracuje v nemocnici po dobu 3 až 5 rokov. „Je štandardne zamestnaný na pozícii lekár a má rovnaké kompetencie ako všetci lekári s rovnakým stupňom vzdelania, získava potrebnú prax a stáva sa súčasťou našej nemocnice. Novinkou sú tento rok špecializačné odbory, ktoré boli do programu pridané, a tiež zmena zákona z dielne ministerstva zdravotníctva, vďaka ktorej môže lekár po ukončení štúdia ostať pracovať aj v nemocnici na oddelení," vysvetlil I. Bízik.

Nemocnica vychováva rezidentov aj v špecializačných odboroch

Najviac rezidentov pôsobí v nemocnici v Žiline v odbore pediatria (4 pôvodní + 4), všeobecné lekárstvo (2 pôvodní + 3), oftalmológia (4) a následne chirurgia (2), urológia (2), kardiológia (1), gynekológia a pôrodníctvo (1) a anestéziológia a intenzívna medicína (1). Nemocnica hľadala rezidentov aj pre neurológiu, ortopédiu, pediatrickú ortopédiu a úrazovú chirurgiu, kde sa však absolventi medicíny neprihlásili.

Počet návštev: 3988958
Dnes je 6. jún 2020, meniny má Norbert
intranet
© 2012 FNSP Žilina ▪ Všetky práva vyhradené ▪ Programming by: viadon.sk