Aktuálne

Vianočnú atmosféru vyčarí tradičná výstava pacientov

Žilina 23. november 2018 – Od pondelka 26. novembra do stredy 28. novembra sa v priestoroch Denného psychiatrického stacionára žilinskej nemocnice uskutoční predajná výstava ručne vytvorených výrobkov s tematikou Vianoc. Pre návštevníkov bude otvorená počas troch dní od 12.00 do 14.30 h v priestoroch telocvične v budove pod bývalou transfúznou službou.


Ako uviedla organizátorka výstavy a fyzioterapeutka denného stacionára Renáta Pečalková, k dispozícii bude približne stovka jedinečných ozdôb, dekorácií či iných vianočných produktov. „Blíži sa krásne sviatočné obdobie a výrobky našich pacientov vyčaria atmosféru Vianoc s originálnym a vlastným príbehom. Každý kúsok má svojho autora a je absolútne unikátny. Výťažok z predaja teda nie je len finančný, ale najmä ľudský, keďže každého klienta poteší, že sa jeho výrobok niekomu zapáčil a kúpil si ho do svojho domova," priblížila R. Pečalková s tým, že všetky vyzbierané financie použijú na nákup ďalšieho materiálu využívaného pri pracovných terapiách s pacientmi s psychickými ťažkosťami. „Pri terapiách rozvíjame tvorivosť a aktivitu klientov. Cítia sa využití a mnohokrát ich konkrétna činnosť tak osloví, že sa jej intenzívne začnú venovať a nájdu sa v nej," dodala fyzioterapeutka denného stacionára.

Vianočnú výstavu pripravili klienti denného stacionára, pacienti lôžkového oddelenia psychiatrie a zároveň členovia občianskeho združenia Mozaika. Nadväzuje na jarnú výstavu, ktorá ponúka ručne vytvorené výrobky pred Veľkou nocou. Záujemcovia môžu pomôcť aj darovaním pracovných materiálov, ktoré prinesú do stacionára. „Využijeme akékoľvek bavlnky, zvyšky vlny, čisté kusy látok alebo menšie kusy mäkkého dreva či lišty," zdôraznila R. Pečalková.

Denný psychiatrický stacionár funguje v rámci oddelenia psychiatrie žilinskej nemocnice. Je prechodným článkom medzi hospitalizáciou a ambulantnou starostlivosťou. Klienti tu dochádzajú jeden, dva či trikrát do týždňa podľa ich zdravotného stavu. Prevažne ide o pacientov so psychózami a depresiami rôznych vekových kategórií. Za týždeň sa v stacionári vystrieda okolo 100 klientov.

Lenka Záteková
hovorkyňa FNsP Žilina
Počet návštev: 2840450
Dnes je 25. máj 2019, meniny má Urban
intranet
© 2012 FNSP Žilina ▪ Všetky práva vyhradené ▪ Programming by: viadon.sk