Aktuálne

Vianoce v žilinskej nemocnici

Žilina 14. december 2018 – Režim Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline sa aj tento rok prispôsobí vianočným sviatkom. Atmosféru už v týchto dňoch predznamenávajú vianočné stromčeky či ozdoby. Počas Vianoc nemocnica upraví i prevádzku jednotlivých oddelení.

„Každoročne sa snažíme, aby mohlo ísť domov čo najviac pacientov a stráviť sviatky so svojimi rodinami. Každý, komu to zdravotný stav dovoľuje a chce, je preto prepustený do domácej liečby. Snažíme sa vyjsť v ústrety tiež našim zamestnancom, aj keď služby musia byť bezpodmienečne zabezpečené, vzhľadom na nízky počet hospitalizácií sčasti zmeníme režim oddelení, aby mohlo čo najviac našich kolegov stráviť Vianoce v kruhu najbližších," informoval medicínsky riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Bízik.


Pacientom, ktorí strávia v nemocnici Štedrý večer, sa bude podávať i sviatočná večera. „Základom je, samozrejme, vyprážané filé a zemiakový šalát. Menu prispôsobíme aj diétnym obmedzeniam, a preto pripravujeme dusené filé s diétnym zemiakovým šalátom. Chýbať nebude ani med, oplátky, jabĺčko, pomaranč a tiež linecké kolieska rovnako v dvoch verziách, aby boli vhodné i pre diabetikov bez cukru s dia džemom," priblížila vedúca nutričná terapeutka oddelenia liečebnej výživy a stravovania Renáta Ballayová. Klasickú stravu doplnia počas sviatkov tradičné vianočné koláčiky.

Slávnostný obed pripravia v kuchyni aj na Nový rok. „Podávať budeme kapustnicu, maďarský rezeň a ako dezert piškótovú roládu," doplnila R. Ballayová.Vianočné prázdniny sa často spájajú s úrazmi, nehodami či malými zraneniami. Akútne stavy ošetria zdravotníci na ambulantnej pohotovosti pre dospelých alebo pre deti a dorast, v prípade vážnych stavov na urgentnom príjme.

„Úrazy závisia predovšetkým od počasia, ak sú Vianoce na ľade, ošetrujeme mnoho zlomenín. Tradične však prichádzajú typické vianočné zranenia, a to zapichnuté kosti v krku, no a počas Silvestra sa stretávame zase s poraneniami spôsobenými zábavnou pyrotechnikou. Treba byť preto aj počas sviatkov opatrní a nepokaziť si ich nepríjemnými úrazmi," zdôraznil medicínsky riaditeľ I. Bízik.
Lenka Záteková
hovorkyňa FNsP Žilina

Počet návštev: 2939979
Dnes je 26. jún 2019, meniny má Adriána
intranet
© 2012 FNSP Žilina ▪ Všetky práva vyhradené ▪ Programming by: viadon.sk