Aktuálne

V Žiline zrealizovali ako prví na Slovensku i v Česku unikátnu operáciu

Žilina 10. máj 2022 – Tím oddelenia pediatrickej ortopédie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline dnes po prvýkrát v rámci Slovenskej a Českej republiky zrealizoval výnimočnú operáciu ramennej kosti 15-ročného mladíka. Pacientovi, ktorému zápal ramenného kĺbu zastavil po narodení rast kosti, umožní jedinečná metóda magnetického vnútrodreňového fixátora predĺženie končatiny. Operačná liečba zriedkavej indikácie spôsobenej zápalom alebo nádorom v oblasti ramena prináša pomoc deťom s ukončeným kostným rastom približne od veku 14 rokov.

Operačný tím žilinskej pediatrickej ortopédie priniesol na Slovnesko unikátnu metódu liečby

Ako informoval riaditeľ žilinskej nemocnice Eduard Dorčík, v Žiline rozvíjajú moderné metódy liečby detí a mládeže na pohybovom aparáte vďaka inovatívnym prístupom oddelenia detskej ortopédie už niekoľko rokov. „Výkony tohto druhu umožňujú našim pacientom dostať sa k špičkovej medicíne, ktorá mnohokrát nie je dostupná nikde inde na Slovensku ani v susednom Česku. Pracovisko pediatrickej ortopédie vyhľadávajú pacienti z celej republiky, pretože práve tu realizujeme operácie zodpovedajúce aktuálnemu trendu vývoja zdravotníckych technológií vo svete," zdôraznil riaditeľ FNsP Žilina s tým, že starostlivosť v rámci spondylochirurgie zároveň pre dospelých pacientov zabezpečuje v nemocnici okrem detskej ortopédie tiež oddelenie neurochirurgie a úrazovej chirurgie. „Som úprimne hrdý na naše operačné tímy a ďakujem všetkým kolegom za ich neustálu prácu, vzdelávanie a profesionálny rozvoj jednotlivých pracovísk," dodal E. Dorčík.

Špeciálnu technológiu predlžovania končatín použili v žilinskej nemocnici po prvýkrát v roku 2020, kedy na detskej ortopédii vložili magnetický distrahovateľný fixátor na stehennú kosť a predkolenie. „Využitie metódy na ramennú kosť bola pre nás výzva a som rád, že môžeme túto modernú liečbu poskytnúť už aj pacientom na Slovensku," uviedol primár oddelenia pediatrickej ortopédie FNsP Žilina Juraj Popluhár. Podľa jeho slov sa doteraz využívali staré vonkajšie fixátory spojené so vznikom viacerých rizík. „Veľmi často dochádzalo k hnisaniu, nezhojeniu a pre pacienta predstavovali významný diskomfort. Nová metóda je ideálnym riešením pre odbúranie všetkých týchto nedostatkov, je bezbolestná, bez predchádzajúcich komplikácií," priblížil J. Popluhár.

Na ramennú kosť 15-ročného pacienta vložili magnetický fixátor

Na ľavej ruke 15-ročného pacienta, ktorého dnes operovali v Žiline, chýbalo vplyvom zastavenia rastu v rámci ramennej kosti až osem centimetrov. Cieľom magnetického fixátora je predĺžiť kosť na dĺžku zodpovedajúcu pravej končatine. „Počas nasledujúcich mesiacov ho budú rodičia magnetickým zariadením distrahovať, takže kosť bude pod našou kontrolou rásť. Odstránime tak funkčné i kozmetické následky, ktoré chlapcovi umožnia žiť, športovať a bez obmedzení pokračovať v bežnom živote," uzavrel primár detskej ortopédie žilinskej nemocnice Juraj Popluhár.

Počet návštev: 6915657
Dnes je 27. máj 2022, meniny má Iveta
intranet
© 2012 FNSP Žilina ▪ Všetky práva vyhradené ▪ Programming by: viadon.sk