Aktuálne

V Žiline sa stretli špičkoví chirurgovia zo Slovenska a Česka

Žilina 12. september 2018 – V dňoch 12. až 14. septembra sa v Žiline koná už 43. Spoločný zjazd slovenských a českých chirurgov. Organizátormi sú Slovenská a Česká chirurgická spoločnosť, Slovenská lekárska spoločnosť a oddelenie chirurgie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina. Ako uviedol vedecký sekretár kongresu a primár oddelenia chirurgie žilinskej nemocnice Juraj Váňa, účastníci prišli zo všetkých slovenských a českých chirurgických pracovísk. „Prihlásených máme takmer 500 zdravotníkov, keďže kongres je rozdelený do dvoch blokov samostatne pre chirurgov i sestry," informoval J. Váňa. 

FNsP ZA V Žiline dnes začal kongres slovenských a českých chirurgov

Jednou z dominantných tém stretnutia je rakovina konečníka. „Slovenská a Česká republika patria k absolútnym svetovým lídrom v počte výskytu na počet obyvateľov. Chceli by sme tu preto zrekapitulovať najmodernejšie trendy liečby a tieto postupy následne aplikovať na slovenských pacientov, aby sme postupy zjednotili a pacienti pocítili čo najväčší benefit. Rakovina konečníka je stále dynamické ochorenie, ktoré treba sledovať a liečbu moderovať," zdôraznil primár žilinskej chirurgie. Prednášky počas troch dní ponúknu i ďalšie témy chirurgie tráviaceho traktu a v sekcii sestier je pripravený unikátny obsah so špeciálnym zameraním na starostlivosť o chirurgického pacienta.

Generálny riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Stalmašek na kongrese vyzdvihol úspechy žilinskej chirurgie

 Generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek poznamenal, že žilinská chirurgia má za sebou dlhú a náročnú cestu. „Za desiatky rokov sa z nej však vypracovalo jedno z najkvalitnejších oddelení našej nemocnice. Ročne na oddelení odoperujeme približne 2700 pacientov, a to nielen z okolia Žiliny, ale tiež Kysúc, Liptova, Oravy či Považskej Bystrice. Vďaka skvelým odborníkom u nás dokážeme realizovať nesmierne náročné výkony a ako jediný na Slovensku sme dokonca získali štatút špecializovaného Pracoviska pre malígne ochorenia peritoneálneho povrchu a HIPEC," vyzdvihol generálny riaditeľ fakultnej nemocnice.

Lenka Záteková
hovorkyňa FNsP Žilina
Počet návštev: 4877788
Dnes je 18. január 2021, meniny má Bohdana
intranet
© 2012 FNSP Žilina ▪ Všetky práva vyhradené ▪ Programming by: viadon.sk