Aktuálne

Sviatky preplnili urgentný príjem zraneniami i alkoholom

Žilina 24. apríl 2019 – Tohtoročná Veľká noc opäť zamestnala zdravotníkov žilinskej nemocnice. Na urgentnom príjme ošetrili od Veľkého piatka do Veľkonočného pondelka 525 pacientov. V porovnaní s minulým rokom sa počet zvýšil takmer o celú stovku. Veľa práce mali aj lekári na pohotovostiach, tie počas sviatkov navštívilo 571 pacientov. Nechýbali ani problémy s alkoholom.

Najvyťaženejšia bola tradične ambulancia úrazovej chirurgie, kde ošetrili 273 detí i dospelých. Slnečné počasie a prázdniny priniesli predovšetkým zlomeniny a úrazy najmenších pacientov. Zdravotníci však zasahovali aj pri dvoch uhryznutiach vretenicou či uhryznutí tigrom. Ambulancia vnútorného lekárstva pomáhala najčastejšie pri problémoch s vysokým tlakom a bolestiach na hrudníku. Lekári tu ošetrili 273 pacientov. V sviatočnom období sa urgentnému príjmu nevyhli ani bolesti brucha a podráždenia žalúdka. Chirurgickú ambulanciu vyhľadalo 108 ľudí. Hospitalizovaných muselo byť 77 z ošetrených návštevníkov urgentného príjmu, čo z celkového počtu predstavuje necelých 15 %.

S menej vážnymi zdravotnými komplikáciami navštívili počas Veľkej noci pacienti tiež ambulancie pohotovostnej služby pre dospelých (340 pacientov) a pre deti a dorast (231 pacientov). Dospelých trápili bolesti chrbtice, problémy s močovými cestami či angína. U detí prevládali zápaly horných dýchacích ciest, vracanie, hnačky a horúčkové stavy.

Slnečné dni a veľkonočné prázdniny sa postarali o mnoho zlomenín a úrazov najmä u detí

Veľký problém bol znovu i alkohol. „Za tieto štyri dni sme mali až 24 opitých pacientov, najviac v noci z piatka na sobotu. Našťastie nedošlo k žiadnemu napadnutiu, no situáciu je neúnosná, keďže takýmto spôsobom sa predlžuje čakanie pacientov, ktorí sú skutočne chorí alebo zranení, a zdravotníci sa musia namiesto toho starať o opilcov," zdôraznil generálny riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina Igor Stalmašek. V súvislosti s týmto problémom podala žilinská nemocnica nedávno trestné oznámenie pre útok opitého pacienta na sanitárku.
Počet návštev: 6487722
Dnes je 26. január 2022, meniny má Tamara
intranet
© 2012 FNSP Žilina ▪ Všetky práva vyhradené ▪ Programming by: viadon.sk