Aktuálne

Staré výťahy sú minulosťou, výmenou prejde posledná štvorica z nich

Žilina 9. júl 2019 – Už desiatka moderných výťahov jazdí v pavilónoch žilinskej nemocnice. Kompletnou rekonštrukciou prejdú ešte posledné štyri kabíny s príslušenstvom. Podľa slov generálneho riaditeľa Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina Igora Stalmaška znamená modernizácia veľký prínos pre pacientov, zdravotníkov i návštevníkov.

„Staré výťahy boli opotrebované, veľmi často sa objavovali poruchy, a preto bola táto investícia nesmierne dôležitá. Môžeme totiž obnoviť oddelenia, operačné sály, izby, no ak sa k nim pacient nevie bezpečne a komfortne dostať, vezie sa vo výťahu, ktorý sa môže každú chvíľu zaseknúť, ťažko hovoriť o zlepšení. Aj preto ma teší, že sa táto modernizácia blíži k záveru a budeme môcť plne využívať až 14 nových výťahov," zdôraznil generálny riaditeľ žilinskej nemocnice.

Stavebné práce spolu s dodaním a montážou vysúťažila nemocnica vo verejnom obstarávaní v celkovej výške 695.892 eur zo zdrojov Ministerstva zdravotníctva SR. Svoju poslednú cestu má tak za sebou aj pôvodne najstarší verejne dostupný lôžkový výťah v pavilóne pediatrie. „Do prevádzky bol uvedený v roku 1964, takže jazdil viac ako polstoročie, čo bolo viditeľné a, bohužiaľ, i citeľné na jeho technickom a tiež vizuálnom stave. Napriek histórii, ktorú má za sebou, sme sa s ním však veľmi radi rozlúčili a dnes už je na jeho mieste nový moderný výťah," uviedol I. Stalmašek.

V nemocnici môžu návštevníci využiť už desať nových moderných výťahov Vybavené sú LED osvetlením, svetelnou i zvukovou signalizáciou a automatickými dverami

Každá vymenená kabína je po novom vybavená LED osvetlením a stanice umožňujú sledovať aktuálnu polohu a smer pohybu výťahu. „Symboly pre slabozrakých a nevidiacich, zvukové funkcie či dvere s automatickým otváraním zase vychádzajú v ústrety zdravotne postihnutým návštevníkom," priblížil vedúci hospodársko-technického odboru FNsP Žilina Eduard Dorčík s tým, že takto vybavené výťahy môžu návštevníci využiť už v pavilóne Liečebne dlhodobo chorých a psychiatrie (3 lôžkové), pediatrie (1 lôžkový), urológie (1 osobný), gynekológie a pôrodníctva (1 osobný a 1 lôžkový) a pri internom oddelení (2 osobné a 1 lôžkový). Rekonštrukcia čaká ešte lôžkový výťah v pavilóne urológie, jeden lôžkový a jeden osobný v pavilóne gynekológie a pôrodníctva a posledný lôžkový výťah pri internom oddelení.

Počet návštev: 4669099
Dnes je 5. december 2020, meniny má Oto
intranet
© 2012 FNSP Žilina ▪ Všetky práva vyhradené ▪ Programming by: viadon.sk