Aktuálne

Špičkové pracovisko angiografu sa vrátilo do Žiliny

Žilina 14. jún 2019 – Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline dnes za účasti ministerky zdravotníctva SR Andrey Kalavskej slávnostne otvorila nové pracovisko angiografu. Prístrojový komplet zakúpený zo zdrojov Ministerstva zdravotníctva SR vo výške 681.540 eur umožní nemocnici poskytovať pacientom najmodernejšiu intervenčnú a mikrochirurgickú liečbu s minimálnym zásahom do organizmu.

Podľa slov generálneho riaditeľa žilinskej nemocnice Igora Stalmaška ide o významný míľnik v dejinách nemocnice. „Angiografické výkony vraciame do Žiliny po troch rokoch, odkedy sa starý prístroj pokazil bez možnosti jeho ďalšej opravy. Vďaka obnoveniu pracoviska posúvame medicínu v žilinskej nemocnici o niekoľko priečok vyššie. Angiograf dokáže nahradiť široké spektrum výkonov chirurgie, neurochirurgie, gynekológie, ortopédie či neurológie, ktoré dnes vieme realizovať namiesto klasickej „otvorenej" operácie len malým vpichom s čo najmenšou traumatizáciou pacienta. Môžeme ho takto liečiť od hlavy až k päte," vyzdvihol prínos I. Stalmašek.

Nový angiograf otvorila spolu s vedením nemocnice a poslancami NR SR ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská

Podľa ministerky zdravotníctva SR Andrey Kalavskej je angiograf v súčasnosti neoddeliteľnou súčasťou každého kvalitného rádiodiagnostického pracoviska. "Chceme, aby táto nemocnica bola komplexnou koncovou nemocnicou a poskytovala komplexné terapeutické a diagnostické služby. Sú tu dva CT prístroje, tri digitálne röntgeny plus angiograf. Myslím si, že toto pracovisko spĺňa požiadavky na špičkové rádiodiagnostické pracovisko," uviedla Kalavská.

Nové pracovisko angiografu žilinskej nemocnice

Nové pracovisko patrí pod plne digitalizované oddelenie rádiodiagnostiky s aktuálne už dvomi funkčnými CT prístrojmi, ktoré sú s angiografom elektronicky prepojené s možnosťou vzájomnej fúzie obrazu. Kedysi neliečiteľným pacientom alebo pacientom, ktorým stav nedovoľuje absolvovať náročnejší chirurgický zákrok, môže práve angiograf výrazne zvýšiť kvalitu života či dokonca zachrániť život. „Moderná medicína nám umožňuje pomocou špeciálnych inštrumentov preniknúť len malým otvorom najčastejšie v slabine alebo inej časti tela pacienta do jeho cievneho systému a liečiť mnohé patologické stavy. Pomôcť vieme napríklad aj pri zúžených žlčových cestách, rôznych tumoroch, v určitých prípadoch pri kŕčových žilách a zároveň môžeme endovaskulárnou liečbou nahradiť i chirurgický bypass pri zúžených alebo uzavretých cievach," priblížil zástupca vedúceho lekára oddelenia rádiodiagnostiky FNsP Žilina Martin Filip.

Nové pracovisko angiografu žilinskej nemocnice

Veľkou výhodou liečby je násobné zrýchlenie zákroku v porovnaní s klasickou operatívnou liečbou a následne veľmi rýchla rekonvalescencia. Podľa M. Filipa trvá štandardná hospitalizácia pacienta pri periférnom výkone len približne jeden až dva dni. „Vo väčšine prípadov nie je potrebná ani anestézia, takže pacient je pri plnom vedomí, vieme s ním komunikovať. Návrat do bežného života je tak omnoho jednoduchší," uviedol zástupca vedúceho lekára rádiodiagnostiky.

Nové pracovisko angiografu žilinskej nemocnice

Angiografický komplet z dielne Philips pre realizáciu diagnostických a terapeutických intervenčných výkonov je vybavený plochým detektorom, vysoko flexibilným jednorovinným C ramenom, výškovo nastaviteľným vyšetrovacím rádiotransparentným stolom s nosnosťou do 200 kíl a veľkoplošným 55-palcovým LCD diagnostickým monitorom pre zobrazenie RTG obrazu. Súčasťou vysúťaženej ceny boli i stavebné a projekčné práce, vzduchotechnika, dvojročný záručný a následne trojročný pozáručný servis vrátane náhradných dielov.

Počet návštev: 3984875
Dnes je 5. jún 2020, meniny má Laura
intranet
© 2012 FNSP Žilina ▪ Všetky práva vyhradené ▪ Programming by: viadon.sk