Aktuálne

Pacientok na gynekológii pribúda, zvýšil sa počet operácií i pôrodov

Žilina 12. február 2018 – V porovnaní s rokom 2016 vzrástol vlani nielen počet pôrodov a narodených detí, ale žilinskú nemocnicu si vybrali pacientky aj na mnohé gynekologické operácie a zákroky. Primár oddelenia gynekológie a pôrodníctva FNsP Žilina Robert Ficek uviedol, že počet pacientok, ktoré na oddelení prijali, vzrástol medziročne o päť percent. „Oproti roku 2016 u nás stúpla i operatíva, a to viac ako o desať percent. Rozšírili sme spektrum laparoskopických operácií a tiež častých operácií poklesov panvového dna či úniku moču. Pacientkam sa snažíme maximálne vychádzať v ústrety a pomáhať im, preto sme zriadili aj poradňu pre tieto poruchy. Lekár si tu pacientky dôkladne vyšetrí, naplánuje operáciu a sú potom lepšie pripravené," informoval R. Ficek.
 
Veľmi časté sú podľa jeho slov práve laparoskopické operácie. „Či už ide o vybratie maternice, operácie myómov, cýst alebo mimomaternicové tehotenstvá. Máme skúsených lekárov a sestry, ktoré sa o pacientky dôkladne starajú, vlani sme takto úspešne zrealizovali 2200 operácií a zákrokov, čo je z hľadiska operatívy veľmi vysoké číslo. Ak neberieme do úvahy víkendy, ide približne o osem operácií alebo zákrokov za deň," dodal.

Nárast sa prejavil aj v počte mamičiek, pôrod v Žiline absolvovalo 1518 z nich a na svet priviedli spolu 1541 bábätiek. „V žilinskej nemocnici prišlo na svet o 135 detí viac ako pred rokom, máme výborné novorodenecké oddelenie, ktoré v niektorých nemocniciach, bohužiaľ, chýba, takže starostlivosť o mamičku a dieťa je u nás na prvom mieste. Ide o citlivé chvíle, preto sme radi, že od 1. februára ani v našej nemocnici neplatia oteckovia poplatok za prítomnosť pri pôrode a rovnako je bezplatné podanie epidurálu, ak to zdravotný stav mamičky dovoľuje," vysvetlil generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek. Zároveň však zdôraznil, že epidurál nie je preplácaný poisťovňami, zaplatia ho tak nemocnice z vlastných zdrojov. „Cieľom by preto malo byť zahrnúť podanie epidurálu do výkonov hradených zo zdravotného poistenia, je potrebné otvoriť diskusiu aj na túto tému," uviedol.Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie FNsP Žilina podľa slov generálneho riaditeľa vyžaduje modernizáciu priestorov, no personálne je na vysokej úrovni. „Kvalita lekárov a sestier je veľmi dôležitá, pretože to pacienti intenzívne vnímajú. Tento rok chceme však investovať napríklad aj do obnovy gynekologickej príjmovej ambulancie a snažíme sa tiež získať novú laparoskopickú vežu," doplnil I. Stalmašek.

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie FNsP Žilina poskytuje komplexnú diagnostickú a liečebnú starostlivosť pre spádovú oblasť približne 200.000 pacientok. V rámci lôžkovej časti zahŕňa oddelenie s pooperačnou starostlivosťou, jednotku intenzívnej starostlivosti, oddelenie rizikovej gravidity, oddelenie šestonedelia s pôrodnou sálou a operačné sály. Ambulantná časť sa stará o pacientky v rámci príjmovej a pohotovostnej ambulancie, ambulancie sonografie a špecializovaných odborných ambulancií. 
Počet návštev: 7061092
Dnes je 7. júl 2022, meniny má Oliver
intranet
© 2012 FNSP Žilina ▪ Všetky práva vyhradené ▪ Programming by: viadon.sk