Aktuálne

Onkologických pacientov navštívili zdravotní klauni

Žilina 21. november 2018 – Profesionálni zdravotní klauni z občianskeho združenia Červený nos Clowndoctors dnes priniesli do žilinskej nemocnice špeciálny program s názvom Kôš plný humoru. Červené nosy tentokrát potešili smiechom, hudbou i láskavým pohladením dospelých onkologických pacientov.

Vďaka školeniam v rôznych oblastiach klaunského umenia vedia zdravotní klauni prispôsobiť program aktuálnej situácii či nálade na izbe. Podľa slov primárky klinickej a radiačnej onkológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina Dagmar Sudekovej práve smiech a dobrá nálada dokážu ovplyvniť zdravotný stav pacientov. „Samozrejme, onkoochorenie takýmto spôsobom nevyliečime, no pacienti prídu na iné myšlienky, aspoň chvíľu nemyslia na chorobu a dlhé, náročné chvíle v nemocnici. Humor odbúrava strach, nabíja dobrou náladou, a to u nás veľmi potrebujeme," priblížila D. Sudeková.

Červené nosy opäť priniesli najlepší liek - smiech, hudbu a dobrú náladu

Zdravotný klaun a umelecký riaditeľ Červený nos Clowndoctors Pavel Mihaľák dodal, že keď sa dobrá nálada nahromadí, šíri sa rýchlo ďalej. „Pacienti vychádzajú von z izieb, keď počujú hudbu a smiech. Aj keď sú zo začiatku zaskočení, lebo nevedia celkom, čo sa bude diať, vzápätí, keď sa nálada uvoľní, zabávajú sa všetci. I personál si tieto návštevy každý rok užíva a teší sa, že prinesieme pacientom tento zázračný dúšok radosti," uviedol.

Profesionálni zdravotní klauni navštevujú v žilinskej nemocnici každý týždeň i detských pacientov, jedenkrát mesačne oddelenie Liečebne dlhodobo chorých a už o týždeň zavítajú tiež na oddelenie neurológie.
Počet návštev: 6915699
Dnes je 27. máj 2022, meniny má Iveta
intranet
© 2012 FNSP Žilina ▪ Všetky práva vyhradené ▪ Programming by: viadon.sk