Aktuálne

Očné oddelenie obnovilo transplantácie rohoviek

Žilina 30. júl 2019 – Žilinská nemocnica opätovne obnovila transplantácie rohoviek pre pacientov oddelenia oftalmológie, ktorí stratili zrak práve z dôvodu poškodenia rohovky. Unikátnu operáciu zrealizovali v Žiline po prvýkrát ešte pred viac ako 25 rokmi, no oddelenie muselo transplantácie prerušiť z prevádzkových a personálnych dôvodov. Aktuálny tím špecializovaných mikrochirurgov žilinskej oftalmológie tento rok vrátil program transplantácií rohoviek späť do Žiliny pod vedením primára očného oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina Michala Štubňu za účasti popredného špecialistu na transplantácie rohoviek Pavla Veselého z Očnej kliniky VESELY Bratislava.

Transplantácia rohovky, odborne nazývaná keratoplastika, prebieha v troch základných fázach. Operačný tím najprv pripraví darcovskú rohovku, následne odstráni poškodenú rohovku pacienta a pristúpi k samotnej transplantácii. „Darcovskú rohovku prišívame na miesto pôvodnej poškodenej rohovky, práve táto fáza operácie si preto vyžaduje maximálnu presnosť, trpezlivosť a citlivosť. Šitie prebieha cez špeciálne mikroskopy určené pre mikrochirurgické operácie oka, pričom sa snažíme zabezpečiť, aby ostala rohovka číra, vodotesná a jej zakrivenie bolo zároveň čo najmenšie," priblížil primár očného oddelenia FNsP Žilina Michal Štubňa. Precízne šitie realizuje podľa neho lekár niťou, ktorá má priemer len jednu desatinu milimetra. Je teda približne rovnako tenká ako ľudský vlas. Pre očného mikrochirurga je prioritou precízny výkon, čo znamená, že rohovku musí prišiť len jediným, tzv. pokračujúcim stehom. „Ak sa niť na konci trpezlivého šitia roztrhne, začína sa odznovu, takže ide skutočne o kvalitatívne vysoko náročný výkon," doplnil M. Štubňa.

Operačný tím žilinskej oftalmológie pod vedením primára Michala Štubňu za účasti špecialistu Pavla Veselého V žilinskej nemocnici úspešne obnovili transplantácie očných rohoviek

Na Slovensku neprebieha veľký počet takýchto transplantácií. Dôvodom je i nedostatok darcovských rohoviek. „Rohovka je bezcievne tkanivo, takže hlavnou výhodou je, že medzi darcom a príjemcom nie je potrebná takzvaná kompatibilita, ako je to u iných orgánov. No otázkou je skôr etický či morálny problém, ktorý takto častokrát vníma rodina pozostalého. Čakateľov tak v rámci Slovenska odhadujeme na stovky a čakacia doba môže byť okolo jedného roka a viac, prípadne sa, bohužiaľ, nedočkajú vôbec," zdôraznil primár očného oddelenia. Žilinská nemocnica aktuálne rokuje i s tkanivovou bankou s cieľom uľahčiť nemocnici prístup k darcovským rohovkám a zvýšiť v nej možnosti transplantácií.
Počet návštev: 4669031
Dnes je 5. december 2020, meniny má Oto
intranet
© 2012 FNSP Žilina ▪ Všetky práva vyhradené ▪ Programming by: viadon.sk