Aktuálne

Nový prístroj zníži riziko nozokomiálnych nákaz na novorodeneckom oddelení

Žilina 24. január 2020 – Oddelenie neonatológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline získalo nový laminárny box na sterilnú prípravu roztokov a liečiv pre novorodencov. Moderný prístroj v hodnote 3.490 eur darovala nemocnici spoločnosť ELMAX Žilina.

Príprava roztokov a liečiv vyžaduje prísne sterilné prostredie, čím dochádza k výraznému zníženiu rizika poškodenia zdravia. Podľa slov generálneho riaditeľa žilinskej nemocnice Igora Stalmaška k ďalšiemu zvýšeniu kvality zdravotnej starostlivosti v tejto oblasti prispeje práve nový laminárny box. „Novorodeneckému oddeleniu sme dnes odovzdali prístroj, ktorý pomôže predovšetkým k znižovaniu nozokomiálnych nákaz. Trpí nimi každé zdravotnícke zariadenie nevynímajúc našu nemocnicu, takže sme veľmi radi, že sa nám spoločnosť ELMAX opätovne rozhodla pomôcť," uviedol I. Stalmašek s tým, že ide už o druhý takýto dar z rúk žilinskej firmy. „Pred tromi rokmi nám spoločnosť taktiež darovala nový laminárny box, a to na oddelenie onkológie," doplnil generálny riaditeľ FNsP Žilina.

Spoločnosť ELMAX Žilina darovala oddeleniu neonatológie nový laminárny box

Ako priblížila primárka neonatológie Katarína Jackuliaková, laminárny box využívajú na oddelení pravidelne. „Prístroj zapíname niekoľkokrát denne, pretože lieky a infúzie pripravujeme vždy individuálne podľa potreby jednotlivých novorodencov, tým pádom je box využívaný 24 hodín sedem dní v týždni. Novší, modernejší prístroj nahradil pôvodný spred 30 rokov, takže aktuálne je riziko prenosu infekcií z okolitého prostredia pri manipulácii s liečivami výrazne minimalizované," zdôraznila K. Jackuliaková.

Aj podľa riaditeľa Divízie filtračných a odsávacích zariadení ELMAX Žilina Branislava Štalmacha je sterilita absolútnou prioritou. „Laminárny box nasáva vzduch z okolitého prostredia a následne ho niekoľkonásobne dôkladne filtruje tak, aby sa dokonale prefiltroval. Prefiltrovaný vzduch je vháňaný do pracovného priestoru a akonáhle vznikne v tomto pracovnom priestore aseptické prostredie, je prístroj pripravený na sterilnú prácu s liekmi, s výživou, s čímkoľvek, čo si vyžaduje, aby nebolo kontaminované z vonkajšieho prostredia," vysvetlil riaditeľ Divízie filtračných a odsávacích zariadení ELMAX Žilina.

Laminárny box pomáha znižovať riziko vzniku nozokomiálnych nákaz Prístroj slúži na sterilnú prípravu roztokov a liečiv pre novorodencov

Spoločnosť ELMAX Žilina zabezpečuje vlastný vývoj, výrobu a distribúciu prístrojov v rámci Slovenska a Európy. Popri hlavnej činnosti kladie dôraz tiež na filantropickú politiku. „Už dlhšiu dobu sa snažíme pomáhať v rôznych menších záležitostiach, ale keď sme začali s výrobou týchto prístrojov, hneď sme si povedali, že keď už vyrábame prístroje, ktoré majú pomáhať ľuďom, mohli by sme k tomu čiastočne prispieť aj my. Žilinskej nemocnici pomáhame druhý raz z titulu, že je to naša domáca nemocnica, ale laminárny box sme už darovali i v Bratislave a v pomoci plánujeme pokračovať naďalej, samozrejme, podľa našich možností a schopností," uzavrel B. Štalmach.
Počet návštev: 7034296
Dnes je 29. jún 2022, meniny má Peter a Pavol, Petra
intranet
© 2012 FNSP Žilina ▪ Všetky práva vyhradené ▪ Programming by: viadon.sk