Aktuálne

Na pediatrii majú asistenta kašľa

ŽILINA 28. novembra 2017 – Pediatrické oddelenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline má asistenta kašľa. Ide o prenosný prístroj, ktorý napomáha prirodzenému reflexu kašľa. Pacientovi pomáha nadýchnuť sa, ale aj vydýchnuť. „Využijeme ho hlavne u tej skupiny detských pacientov, ktorá sa nedokáže zbaviť hlienov z dýchacích ciest. Asistent im pomôže v procese liečenia, skráti ich hospitalizáciu a napomôže očisťovacej schopnosti dýchacích ciest," priblížil primár oddelenia Juraj Kováčik.
Prístroj bude slúžiť na jednotke intenzívnej starostlivosti širokému spektru pacientov, od najmenších až pre deti do 19 rokov. „Budeme ho využívať u pacientov so závažnými ochoreniami, či už nervovo-svalovými, alebo u detí s detskou mozgovou obrnou, ktoré majú problém s dýchaním a časté zápaly dýchacích ciest," vysvetlila lekárka Zuzana Cigániková.Žilinská fakultná nemocnica s poliklinikou je jedinou slovenskou nemocnicou, ktorá tento prístroj vlastní. Oddelenie pediatrie ho zakúpilo vďaka vyzbieraným dvom percentám. „Som rád, že vďaka usilovnosti zamestnancov oddelenia a kontaktu s rodičmi sa im podarilo vyzbierať viac ako šesťtisíc eur a teší ma, že cez nás bez straty centu tieto peniaze vedia prísť na oddelenie pediatrie," uviedol predseda správnej rady nadácie Spoločne pre región George Trabelssie.


Ako vyplynulo zo slov lekárky Cigánikovej, asistent kašľa možno použiť aj v situácii, keď dôjde k vdýchnutiu cudzieho telesa, čo je u detí pomerne častá situácia.
Počet návštev: 7034405
Dnes je 30. jún 2022, meniny má Melánia
intranet
© 2012 FNSP Žilina ▪ Všetky práva vyhradené ▪ Programming by: viadon.sk