Aktuálne

Karcinómy prsníka operujú s využitím novej metódy

Žilina 11. august 2021 – Oddelenie chirurgie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina zavádza do praxe novú metódu používanú pri operáciách v skorom štádiu rakoviny prsníka. Detekčný magnetický systém Sentimag označí lymfatické uzliny s najväčším potenciálom vzniku metastáz bez potreby ionizujúceho žiarenia, vďaka čomu je predoperačná príprava žien dostupnejšia a jednoduchšia. Technológiu kategorizovalo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky v priebehu vlaňajšieho a tohto roka.

V žilinskej nemocnici zrealizujú ročne 70 až 80 operačných zákrokov pacientov v začiatočnom štádiu zhubného ochorenia prsníka, pri ktorých dochádza k biopsii sentinelovej, tzv. strážnej lymfatickej uzliny. „Kedysi sa pri tomto type karcinómu okrem samotného nádoru preventívne odstránili spod pazuchy všetky uzliny. Dnes vyberáme najprv len strážnu uzlinu, ktorá ako prvá zachytáva bunky zhubného nádoru a pomerne presne nám dokáže určiť ďalší rozsah ochorenia," uviedol lekár oddelenia chirurgie FNsP Žilina špecializujúci sa na ochorenia prsnej žľazy Vladimír Haľko s tým, že sentinelovú uzlinu je pred samotnou operáciou nevyhnutné individuálne označiť. „Doteraz sme nemali inú možnosť, ako posielať pacientky na pracovisko nukleárnej medicíny v Martine, kde na označenie uzliny použili rádioaktívny izotop. Časovo to bolo veľmi neefektívne, keďže ženy museli vyrážať skoro ráno, čakať niekoľko hodín a následne sa vrátiť do Žiliny s tým, že sme nevedeli, či ich operovať ešte stihneme, alebo nie," priblížil V. Haľko.

V Žiline zavádzajú novú metódu pri operačnej liečbe karcinómov prsníka

V žilinskej nemocnici už identifikujú sentinelové uzliny pred operáciou priamo na oddelení chirurgie, a to špeciálnym magnetickým systémom, ktorý namiesto ionizujúceho žiarenia využíva bezpečné magnetické pole. „Zvyčajne deň pred zákrokom vstrekneme do danej oblasti magnetickú detekčnú látku. Magnetizáciu následne zachytí počas operácie sonda a vydá akustický signál, podľa ktorého operatér lokalizuje a vyberie správnu uzlinu," opísal postup lekár žilinskej chirurgie Vladimír Haľko. Podľa jeho slov benefit pocítia najmä samotní pacienti, ktorí nebudú musieť v neistote a strese cestovať na predoperačné vyšetrenie do iného mesta. V tomto prípade navyše nejde iba o ženy, ale zároveň mužov, ktorých taktiež postihuje rakovina prsníka. „Operáciu s využitím tejto metódy sme v našej nemocnici realizovali nielen v prípade žien, ale jedným z prvých pacientov bol aj 76-ročný muž," informoval V. Haľko.

Nová metóda využíva namiesto ionizujúceho žiarenia bezpečné magnetické pole

Včasná diagnostika môže predchádzať onkologickej liečbe nádorového ochorenia prsníka. Prevenciou je samovyšetrenie, pravidelná návšteva gynekológa a SONO vyšetrenie prsníkov, ktoré by mali pacientky absolvovať raz za dva roky. Po štyridsiatke, prípadne u rizikových žien v mladšom veku, sa realizuje i mamografické vyšetrenie.

Počet návštev: 5938957
Dnes je 17. september 2021, meniny má Olympia
intranet
© 2012 FNSP Žilina ▪ Všetky práva vyhradené ▪ Programming by: viadon.sk