Aktuálne

COVID hospitalizácie pribúdajú aj v Žiline

Žilina 14. september 2021 – Za prvé dva septembrové týždne hospitalizovali v žilinskej nemocnici už 14 pacientov s ochorením COVID-19. Situácia sa začala zhoršovať minulý piatok, kedy počas jedného dňa prijali päť pacientov s pozitívnym výsledkom testu na nový koronavírus. V priebehu nasledujúcich dní pribudli ďalší štyria.

Vekový priemer COVID pacientov v porovnaní s druhou vlnou pandémie klesá. Aktuálne je na úrovni 59 rokov, najmladším pacientom bola 35-ročná žena z Veľkého Rovného. „Ukazuje sa, že tretia vlna zasiahne skutočne viac mladších ľudí, a to najmä neočkovaných. Zatiaľ všetci pacienti, ktorých sme prijali a vyžadovali hospitalizáciu, s výnimkou jedného muža, neboli proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaní," informoval medicínsky riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Igor Bízik. Podľa jeho slov stav hospitalizácií taktiež odráža zhoršenú epidemiologickú situáciu v okrese Bytča. „Tretina z prijatých pacientov je práve z tejto oblasti, pričom očkovaný nie je žiaden z nich," doplnil medicínsky riaditeľ.

Momentálne je vo FNsP Žilina hospitalizovaných päť pacientov s ochorením COVID-19, jeden z pacientov vo veku 52 rokov vyžaduje zároveň podporu umelej pľúcnej ventilácie. „Keďže v Žiline, ako v jedinej krajskej nemocnici, nemáme infekčné oddelenie, za ktoré dlhodobo bojujeme, musíme si poradiť vlastnými silami a vzhľadom na stúpajúci počet COVID pacientov predpokladáme, že ešte tento týždeň budeme pravdepodobne opäť nútení otvoriť samostatný pandemický pavilón," priblížil generálny riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Stalmašek s tým, že niektorých pacientov doteraz pomáhali prevziať aj infekčné kliniky v Martine a Ružomberku. V novovybudovanej žilinskej COVID zóne v izolovanej časti pavilónu Liečebne dlhodobo chorých bude k dispozícii 42 lôžok s pripojením na centrálny rozvod kyslíka, vrátane 12 JIS lôžok a lôžok pre anestéziológiu a intenzívnu medicínu.

Počet návštev: 5939266
Dnes je 17. september 2021, meniny má Olympia
intranet
© 2012 FNSP Žilina ▪ Všetky práva vyhradené ▪ Programming by: viadon.sk