Aktuálne

Centrum pre liečbu drogových závislostí pomáha 15 rokov, liečbu absolvovali už tri tisícky pacientov

Žilina 25. jún 2019 – Centrum pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) v Považskom Chlmci v pôsobnosti žilinskej nemocnice oslavuje tento rok 15. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti usporiadalo v piatok 21. júna 2019 slávnostné stretnutie za účasti zamestnancov, bývalých kolegov, klientov, členov Klubu závislých, rodinných príslušníkov a priateľov. Spoločne si pripomenuli 15 rokov existencie Modrého domčeka, ako ho klienti a pracovníci zvyknú nazývať. Pamätný list odovzdal centru aj ekonomický riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Peter Braška, ktorý vyjadril úctu a vďaku všetkým bývalým i súčasným zamestnancom za ich obetavú prácu a rozvoj zariadenia.

CPLDZ sa zaoberá liečbou závislostí od alkoholu, drog a hazardných hier. Od roku 2004 v ňom klienti absolvovali v rámci 10-týždňovej liečby spolu 3284 hospitalizácií. Prvenstvo patrí stále mužom (takmer 75 %), no v posledných rokoch začal narastať aj počet žien (25 %). Obe pohlavia sa zhodne pohybujú najmä vo vekovom rozmedzí 30 až 50 rokov. Najčastejším problémom, s ktorým pacienti na liečenie prichádzajú, je až v troch štvrtinách prípadov závislosť od alkoholu (75,02 %), nasleduje zmiešaná závislosť od viacerých návykových látok (16,7 %), patologické hráčstvo (3,67 %), závislosť od psychostimulancií, ako je pervitín či extáza (2,22 %) a ďalšie.

CPLDZ_štatistika Centrum pre liečbu drogových závislostí oslávilo 15. výročie

Podľa slov vedúcej sestry Centra pre liečbu drogových závislostí Anny Šimkovej 15 rokov neznamená len čísla, ale najmä skutočné ľudské príbehy a osudy. „Mnoho z našich klientov sa k nám vracia na posilňovacie liečby, navštevujú Klub závislých, ktorý pôsobí pri Modrom domčeku, alebo len ostali v kontakte a radi nás prídu navštíviť. Vidieť, kam sa posunuli, aký nový smer nabrali, založili si rodiny, našli prácu, je nesmierne silný okamih, ktorý nás nabíja energiou a vedomím, že to má zmysel," uviedla A. Šimková. Podľa jej slov je samotná liečba v zásade dobrovoľná, základom je komunita, v ktorej klienti absolvujú denný program, skupinovú psychoterapiu a rôzne športové i pracovné aktivity spojené s relaxáciou. „Pacientom sa venuje profesionálny terapeutický tím lekárov, sestier, psychológov, sociálneho poradcu, liečebného pedagóga, ergoterapeuta, správcov a laického terapeuta. Rozložením na drobné môžeme povedať, že Modrý domček a jeho zamestnanci venovali pacientom a ich liečbe už neuveriteľných 131.280 hodín práce," dodala vedúca sestra CPLDZ.

  Modrý domček poskytol pomoc už trom tisíckam klientov

 Za každým klientom sa skrýva silný ľudský príbeh Ekonomický riaditeľ FNsP ZA Peter Braška odovzdal centru Pamätný list

Okrem štandardnej liečby prebiehajú v centre tiež pravidelné stretnutia Klubu závislých. Každý štvrtok od 17.30 do 20.00 h sú v Centre pre liečbu drogových závislostí v Považskom Chlmci otvorené potenciálnym záujemcom i rodinným príslušníkom.
Počet návštev: 3985257
Dnes je 5. jún 2020, meniny má Laura
intranet
© 2012 FNSP Žilina ▪ Všetky práva vyhradené ▪ Programming by: viadon.sk