Novorodeniatkam pomáha nový prístroj

Predčasne narodené deti v žilinskej pôrodnici dostali novú fototerapeutickú lampu, ktorá slúži na bezpečnú a efektívnu liečbu novorodeneckej žltačky. Špeciálnu liečebnú pomôcku darovala Jednotke intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti oddelenia neonatológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline v rámci projektu „PF23“ žilinská spoločnosť GLOBESY, s.r.o.

Profesionálna lampa s najmodernejšou LED technológiou pomáha prostredníctvom vysokovýkonnej fototerapie liečiť hyperbilirubinémiu – zvýšenú hladinu bilirubínu v tele dieťatka, ktorá spôsobuje novorodeneckú žltačku. Ako uviedla primárka novorodeneckého oddelenia žilinskej nemocnice Katarína Jackuliaková, ochorenie vo väčšine prípadov dieťatko neohrozuje a odznie bez liečby, no vysoká hodnota bilirubínu môže predstavovať vážny zdravotný problém a je nevyhnutné pristúpiť k svetelnej terapii pomocou vysokointenzívnych fototerapeutických svetiel. „Najnovšia lampa zabezpečuje šetrnejšiu a kvalitnejšiu liečbu našich najmenších bojovníkov, ktorí, žiaľ, musia byť umiestnení v inkubátore. Pri predčasniatkach nastavujeme fototerapiu na plynulé znižovanie bilirubínu a vzhľadom na jeho hodnoty je mnohokrát nevyhnutné terapiu opakovať, preto sme vybrali najmodernejší typ prístroja, ktorý je v porovnaní so staršími modelmi výkonnejší a zároveň ním dokážeme lepšie regulovať intenzitu žiarenia,“ priblížila K. Jackuliaková s tým, že lampa je tiež vybavená monitorom telesnej teploty, vďaka čomu je zaistená neustála kontrola a maximálna bezpečnosť pacienta. „Ďakujeme spoločnosti GLOBESY, že sa rozhodla pomôcť našim najmenším, najzraniteľnejším pacientom. Prostredníctvom ich daru sme mohli skvalitniť vybavenie a súčasne starostlivosť na novorodeneckom oddelení,“ doplnila primárka neonatológie FNsP Žilina.

Žilinská spoločnosť GLOBESY pripravuje každoročne jedinečný projekt „PF“, v rámci ktorého znamená novoročné prianie viac ako len pozdrav pre partnerov a zákazníkov. „Už niekoľko rokov máme tradíciu, že sa ľudia môžu zapojiť do našich koncoročných pozdravov. Za každú odpoveď vždy venujeme určitú čiastku na podporu pekných projektov. Sme radi, že to opäť vyšlo a tentokrát sme mohli zamestnancom novorodeneckého oddelenia zjednodušiť ich dôležitú prácu a zároveň pomôcť malým bojovníkom pri ich náročnom príchode na svet,“ odkazuje marketingová manažérka GLOBESY Lucia Jaroščiaková.

FNsP ZA Žilinská spoločnosť darovala nový prístroj pre novorodenecké oddelenie